Niezwykłe miejsce na mapie Polski – Twierdza Modlin i Europejskie Centrum Kongresowe

admin on 21 października, 2019

W 2018 roku w Twierdzy Modlin wystartował niezwykły projekt. Powstać ma tam Europejskie Centrum Kultury, którego łączna powierzchnia budynków zajmie 526 433 m2 i obejmie przestrzenie kongresowe, hotelowe, mieszkaniowe, restauracyjne, biurowe i edukacyjne. Łączna powierzchnia inwestycji to 642.058 m2. Właścicielem projektu jest Grupa Konkret S.A.

Inwestycja składać się będzie z 12 faz, które zakładają realizację projektów w ramach 23 pól inwestycyjnych. Czas realizacji projektu zaplanowany jest na 5 lat.

Miejsce z historią

Modlin to unikatowe miejsce na mapie Polski. Otoczony zielenią kompleks usytuowany jest u zbiegu trzech rzek i posiada aż 350 lat niepowtarzalnej historii. Na jego terenie umiejscowione są różnorodne budynki wybudowane w latach 1806-1983. Większość zabytków zachowała się do dzisiaj. Najbardziej spektakularnym jest zespół koszarów obronnych o łącznej długości 2,250 metrów. Jest to jeden z najcenniejszym zabytków na Mazowszu i najdłuższy tego typu budynek w Europie.

Centrum Kongresowe znane na całą Europę

Na tym niepowtarzalnym terenie (niezabudowanym) zaplanowana jest między innymi budowa Europejskiego Centrum Kongresowego, które będzie mogło pomieścić 6700 osób. To z całą pewnością ogromne pole do popisu przy organizowaniu dużych wydarzeń naukowych, kulturalnych czy biznesowych.

Widzę to jako miejsce dla całej Europy. Miejsce spotkań, dialogu, kultury i wymiany myśli, mówi założyciel i prezes Grupy Konkret S.A. Wiesław Jan Prusiecki

Europejskie Centrum Kongresowe ma być kluczowym obiektem kompleksu w Modlinie i najnowocześniejszym obiektem kongresowym w Europie. Przed trzykondygnacyjnym budynkiem rozciągać się ma wielopoziomowy plac Modlin Plaza, a do budynku Centrum przylegać pięć wielopiętrowych budynków hotelowych i mieszkalnych.

Wnętrze Centrum to sala główna, która przyjmie 35000 uczestników , cztery duże sale (każda o powierzchni 500 m2), 10 sal o powierzchni 100 m2 i 56 sal kameralnych o powierzchni 50 m2. Dopełnieniem ma być centrum usługowo handlowe i hotel z 650 pokojami. Część mieszkalna to 280 apartamentów.

Nie tylko konferencje

Oprócz strefy kongresowej, hotelowej i mieszkalnej w Modlinie przewidziana jest również część usługowo-handlowa. Swoje miejsce znajdzie tutaj 120 sklepów, butików i punktów usługowych. Nie można zapomnieć, także o strefie gastronomii. Na mieszkańców i gości czekać będzie aż 80 restauracji z całego świata.

Jest, też część przeznaczona dla firm. Przestrzeń biurowa składać się będzie z trzech budynków, które pomieszczą 6500 pracowników. Warto wspomnieć, że budynki spełnić mają standardy zrównoważonego budownictwa – certyfikaty BREEAM i LEED.

Znajdzie się też miejsce na kulturę i zabawę. Przestrzeń kulturalną zagospodaruje Artisan Path, kompleks składający się z zabytkowego Młyna, Magazynu i Piekarni. Dodatkowo do dyspozycji odwiedzających i mieszkańców, będą trzy sceny w Modlin Park.

Twierdza Modlin ma być, więc według planów małym samowystarczalnym miasteczkiem, w którym można będzie pracować, uczyć się, rozwijać, odpoczywać i bawić.

0 comments
Post a comment